„Šume nisu samo resurs koji ekonomiji, društvu i pojedincima donosi prihod.
Šume su danas više nego ikad prirodna dobra od kojih zavisi opstanak ekosistema u kojem je čoveka najbitnija karika jer najviše svojim aktivnostima utiče na njega.
Kvalitet života i naše zdravlje su u direktnoj vezi sa stepenom očuvanosti životne sredine u kojoj šume imaju najbitniju ulogu, bilo kao šumsko zemljište, zaštitni pojasevi, urbane šume, parkšume i ostala zelena infrastruktura u urbanim sredinama.
Zato je bitno kako se u lokalnim zajednicama donosioci odluka odnose prema šumama bez obzira kako su one definisane.
Da li imaju konkretne planove povećanja područja pod šumama u svojim sredinama, da li uopšte suštinski vladaju temom i planskim dokumentima ili se prema šumama odnose birokratski i „nenadležno“?
Da bismo kritički sagledali stvarno stanje i dali predloge za pozitivne promene, započeli smo istraživanje prikupljanjem konkretnih podataka od 45 jedinica lokalne samouprave. Obrada podataka je u toku“.
Dragana Arsić, predsednica Udruženja za zaštitu šuma
Projekat realizuju udruženja: Еколошки центар Станиште iz Vršca, Udruženje ,,Zeleni most“ iz Pančeva, Udruženje za zaštitu šuma iz Novog Sada i Pokret gorana Sombor.
Ove aktivnosti su deo Eko-sistem: Podrška reformama u zaštiti životne sredine koji realizuju Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska.